Najpopularniejsze preparaty przeciwkleszczowe, ich dobór oraz działanie - temat wydania. Polecamy: choroby przyzębia w praktyce lekarsko-weterynaryjnej i usuwanie kamienia nazębnego, leczenie zwierząt zimnem – krioterapią, lęk psa przed rozłąką z opiekunem, prawidłowe żywienie kotów poddanych zabiegowi kastracji/sterylizacji. W wydaniu ujawniamy tajniki profesjonalnej pielęgnacji szczeniąt.
Warsztaty groomerskie, zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach, nowe rozwiązania w leczeniu ran - te i inne interesujące informacje właśnie tutaj
Prawidłowe zespalanie tkanek w chirurgii pełni bardzo ważną funkcję w procesie leczenia ran, ponieważ zapewnia hemostazę oraz zbliża do siebie gojące się tkanki. Aby doszło do prawidłowego i szybkiego wygojenia musi być spełnionych kilka istotnych warunków, omówionych w niniejszym artykule.
Od kilkunastu lat obserwujemy zjawisko permanentnego wzrostu populacji kleszczy. Niestety również tych, które są wektorami niebezpiecznych, a czasami wręcz śmiertelnych, chorób dla psów i kotów. Spośród nich warto wspomnieć o boreliozie, babeszjozie, erlichiozie (anaplazmozie), wczesnoletnim zapaleniu opon mózgowych i mózgu, hemobartonellozie, tularemii.
Stany zapalne w obrębie jamy ustnej należą do chorób często spotykanych w weterynaryjnej praktyce stomatologicznej. Procesy zapalne w tej okolicy są wywołane najczęściej zakażeniami bakteryjnymi, rzadko wirusowymi lub grzybiczymi.
Wykorzystanie leczniczego działania czynników fizykalnych oraz umiejętne łączenie nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych z tradycyjną farmakoterapią i prawidłowym opatrzeniem chirurgicznym daje nowe możliwości w postępowaniu terapeutycznym w przypadku trudno gojących się ran przewlekłych u pacjentów weterynaryjnych.
Zimno od lat było wykorzystywane w medycynie i rehabilitacji człowieka. Jednak do dziś bardzo mało jest doniesień odnośnie do zastosowania zimna u zwierząt. Leczenie nim należy do działów fizykoterapii która formalnie zalicza ten sposób leczenia do swojej grupy obok takich zabiegów, jak hydroterapia, terapia ciepłem czy elektrostymulacja.
Zator włóknisto-chrzęstny jest chorobą, która może występować u psów każdej rasy i w każdym wieku. Najczęściej zdarza się u dorosłych psów ras średnich, dużych i olbrzymich. Jego etiologia nie jest do końca poznana, a leczenie farmakologiczne jest korzystne jedynie w pierwszych dniach po wystąpieniu objawów. Z tego względu ogromną rolę odgrywa postępowanie fizjoterapeutyczne.
Do powszechnie uznanego wizerunku kota należy „czystość”. Zwierzęta te wcześnie – jeśli mogą naśladować matkę to już w wieku 4 tygodni – uczą się korzystania z kuwety i bardzo szybko przestają im się zdarzać „wypadki”. Z drugiej strony wydalanie nieczystości w nieodpowiednich (z punktu widzenia człowieka) miejscach jest bodaj najczęstszym problemem behawioralnym, z jakim zgłaszają się właściciele kotów.
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dla psa wizyta w salonie zawsze będzie stresująca. Na pewno jedną z rzeczy, o których trzeba podczas niej pamiętać jest to, by starać się zminimalizować stres.
Problem z czworonogiem pojawia się zwykle, kiedy domownicy wychodzą, zamykają za sobą drzwi. Stany poddenerwowania, ekscytacji są widoczne już kiedy ludzie przygotowują się do wyjścia. A co robi pies kiedy zostaje sam w domu? Pies, który przejawia lęk przed rozłąka z ukochanym człowiekiem?
Dieta stanowi specjalny sposób odżywiania się ludzi i żywienia zwierząt, zakładający określony udział poszczególnych składników posiłku, zbilansowany pod względem ilościowym i jakościowym adekwatnie do aktualnego zapotrzebowania.
Mogłoby się wydawać, iż po zabiegu wystarczy zasugerować właścicielowi kota stosowanie karm przeznaczonych dla zwierząt sterylizowanych zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć późniejszych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Jednak skala problemów zdrowotnych, z jakimi zgłaszają się właściciele na przestrzeni kolejnych lat rośnie, a duża ich część postrzegana jest jako „efekt uboczny” zabiegu.
Okrywa włosowa pudla może wzbudzać wrażenia pozytywne – gdy jest idealnie wypielęgnowana i utrzymana – lub negatywne – gdy jest skrajnie zaniedbana. Jej pielęgnacja przysparza groomerom wiele trudu i wysiłku. Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżenie nieco drogi do prawidłowej pielęgnacji tej szaty.
Początkujący groomerze – jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności, to nie podejmuj się prowadzenia psów wystawowych. Błędy popełnione podczas kształtowania szaty młodego psa są niezwykle trudne do naprawienia i często uniemożliwiają wystawianie psa w klasie szczeniąt i młodzieży. Naprawienie fryzury to zmiana optycznego wyglądu całej sylwetki psa.
Klinika dr. Niedzielskiego otwarta jest we Wrocławiu przez całą dobę. Specjalizuje się w przypadkach chirurgicznych, kardiologicznych, internistycznych i stanach nagłych. Zatrudnia czterech techników weterynarii i zoofizjoterapeutkę.
ACOVENE (The Accreditation Committee for Veterinary Nurse Education) to organizacja, która powstała w 2007 roku w Wielkiej Brytanii. Jej celem jest akredytacja programów kształcenia techników weterynarii w krajach Unii Europejskiej.